CiekawostkiMitochondria bioenergia

Mitochondria – nasze osobiste elektrownie produkujące energię, są wyspecjalizowanymi elementami subkomórkowymi, które można znaleźć w prawie wszystkich komórkach. Czy wiesz, że nasze zdrowie i los komórek w dużym stopniu zależą od funkcji mitochondriów? Mitochondria wytwarzają ponad 90 procent energii potrzebnej organizmowi do podtrzymania życia i funkcjonowania organów! Poza funkcją produkcji bioenergii, mitochondria są zaangażowane w liczne szlaki metaboliczne, w tym syntezę hormonów, neurotransmiterów i produkcję wolnych rodników. Dlatego normalna funkcja mitochondrialna jest warunkiem przeżycia komórki. W przypadku, gdy dochodzi do dysfunkcji mitochondriów, to zarówno wytwarzanie bioenergii, jak i metabolizm komórkowy ulegają poważnym zaburzeniom.

Mitochondria – występowanie

Mitochondria występują pojedynczo, lub licznie w komórkach, w zależności od wykonywanej pracy. Najliczniej występują w komórkach mięśnia sercowego, które spełniają najwyższą pracę mechaniczną. Nie ma ich na przykład w erytrocytach (w których rozkładane są w miarę dojrzewania czerwonych krwinek). Które części naszego organizmu będą wobec tego  najbardziej dotknięte dysfunkcją mitochondriów? Oczywiście te, które potrzebują najwięcej bioenergii. Wysoce aktywne systemy komórkowe i organy, takie jak komórki mięśnia sercowego, komórki mózgu, wątroby i układu hormonalnego mają szczególnie wysoką rotację energii. Dlatego też  są one bezpośrednio dotknięte zmianami w funkcjonowaniu mitochondriów.

Mitochondria a choroby

Ostatnie lata przyniosły przełom w badaniach nad znaczeniem bioenergii. Dr Aleksandra Niedzwiecki z Instytutu dr Ratha zauważa, że coraz częściej zawracamy również uwagę na wpływ produkcji bioenergii na przebieg chorób chronicznych. Zaliczamy tutaj np. niewydolność serca, procesy starzenia się organizmu, Burn-out, choroby neurodegradacyjne, choroby oczu i wiele innych. Najszybciej to widać na przykładzie serca, którego komórki są wyjątkowo bogate w mitochondria – w każdej pojedynczej komórce znajdziemy ich 5000! Każdy więc niedobór energii, będzie się odbijał na pracy serca.

Mitochondria a leki

Chroniczne stany zapalne powodują nadmiar wolnych rodników, które mogą niszczyć delikatne struktury komórkowe, a szczególnie mitochondria. Niebezpieczne dla funkcji mitochondrialnej mogą być leki, które i Ty bierzesz. Zaliczamy do nich:

  • statyny, które zakłócają własną produkcje najsilniejszej molekuły bioenergetycznej – koenzymu Q10,
  • antybiotyki,
  • leki przeciwcukrzycowe
  • i wiele innych.

Równie niebezpieczne są niedobory niektórych mikroskładników odżywczych, dlatego odpowiednia suplementacja może znacząco poprawić produkcję komórkową bioenergii w postaci ATP. Dla osób o wysokim zapotrzebowaniu na bioenergię, w tym sportowców i osób cierpiących na pewne choroby przewlekłe, w tym choroby układu krążenia ważna jest wiedza, które formuły są najbardziej skuteczne!

Mikroelementy ważne dla mitochondriów

  • Kwas alfa liponowy
  • Koenzym Q10
  • L-karnityna
  • Tauryna
  • Omega 3
  • Witaminy z grupy B oraz C, E, A, D i K.

Zadbaj o swoje mitochondria, efekt może Cię naprawdę zaskoczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz