Dr. Rath ResearchMedycyna KomórkowaResweratrol – polifenol zdrowia

Polifenole są związkami obecnymi w różnych owocach i warzywach. Ponadto znajdziesz je w kawie, herbacie oraz orzechach. Ostatnio coraz częściej odkrywa się ich korzystne oddziaływanie na nasze zdrowie. Dzisiaj skupimy się na resweratrolu, który jest polifenolem występującym w bardzo wysokich stężeniach w winogronach, czerwonym winie czy ciemnym soku winogronowym. W mniejszych ilościach znajdziesz go również w orzeszkach ziemnych, jagodach, borówkach, żurawinie i gorzkiej czekoladzie. Powszechnie uważa się, że rośliny wytwarzają resweratrol dla ochrony własnej przed zakażeniami bakteryjnym i grzybiczymi. Niepozorny resweratrol kryje w sobie jednak dużo więcej korzyści zdrowotnych…

 

Resweratrol a anti aging

Pewnie słyszałeś już wielokrotnie o właściwościach przeciwstarzeniowych resweratrolu. Większość jego właściwości przeciwstarzeniowych wynika z tego, że polifenol ten jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym. Ponadto, badania niejednokrotnie już wykazały przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i przeciwciśnieniowe działanie resweratrolu. Jednym z kluczowych mechanizmów działania tego polifenolu jest fakt, że wpływa on korzystnie na produkcję energii w obrębie komórek. Zapobiega to degradacji pewnej specyficznej cząsteczki, którą fachowo nazywamy cyklicznym adenozynomonofosforanem (cAMP).

 

Właściwości resweratrolu

Badacze odkryli, że resweratrol może skutecznie poprawiać stan zdrowia serca poprzez swoje właściwości antyoksydacyjne. Pomaga zapobiegać uszkodzeniom naczyń krwionośnych, obniża poziom złego i zwiększa poziom dobrego cholesterolu. Ponadto zapobiega też tworzeniu się skrzepów krwi. Oprócz właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych, resweratrol skutecznie rozrzedza krew na skutek hamowania agregacji płytek. Dzięki produkcji tlenku azotu i relaksacji naczyń krwionośnych resweratrol pomaga utrzymać optymalne ciśnienie krwi.

 

Potencjał przeciwcukrzycowy

Badania potwierdzają również, że resweratrol poprawia tolerancję glukozy przez organizm i opóźnia insulinooporność. Obydwa te mechanizmy są ważne dla jego potencjału przeciwcukrzycowego. Polifenol ten zwiększa wrażliwość komórek trzustki na dostępną insulinę oraz zwiększa rozkład glukozy przez komórki bez zwiększania zapotrzebowania na insulinę. Ponadto resweratrol zapobiega również uszkodzeniu nerek przez wysoki poziomu cukru we krwi (nefropatia cukrzycowa). W badaniu klinicznym pacjentom z cukrzycą typu 2 podawano resweratrol z użyciem lub bez użycia standardowych leków przeciwcukrzycowych. Po trzech miesiącach suplementacji resweratrolem zaobserwowano znaczne zmniejszenie poziomów hemoglobiny glikowanej (Hb1Ac), które są wskaźnikami długoterminowej kontroli glikemii. Także ich wskaźniki całkowitego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi wykazały znaczną poprawę w porównaniu do poziomów w grupie kontrolnej.

 

Potencjał przeciwnowotworowy

Resweratrol może utrudniać rozwój raka w wielu kluczowych etapach. Właściwości przeciwnowotworowe resweratrolu oddziałują na procesy apoptozy (zabija komórki nowotworowe) i angiogenezy (redukuje wzrost naczyń krwionośnych w guzach). Ponadto przez hamowanie niszczących kolagen enzymów metaloproteinazy macierzy (MMP) resweratrol ma również właściwości przeciw przerzutowe. Przeciwnowotworowe działanie resweratrolu potwierdzono w różnych rodzajach raka. Wymienić można tutaj chociażby raka prostaty, piersi, żołądka, okrężnicy, płuc, tarczycy i trzustki.

 

Badania Instytutu dr Ratha

Naukowcy z Instytutu dr Ratha, na czele z dr Aleksandrą Niedzwiecki przebadali właściwości antynowotworowe resweratrolu na włókniakomięsaka. Nowotwór ten jest bardzo agresywnym rakiem tkanki łącznej. Zastosowana formuła związków roślinnych zawierająca również resweratrol wykazała bardzo dobre wyniki. Zredukowała wzrost komórek nowotworowych w indukowanej apoptozie o 80% przy dawce 100 mikrogramów/ml oraz hamowała wydzielanie enzymów MMP.

 

Po włączeniu do codziennej diety resweratrol może nam przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Chroni nasz układ sercowo-naczyniowy, zwiększa energię i wytrzymałość, a nawet zapobiega chorobom Alzheimera i Parkinsona. Nie zwlekaj więc dłużej i już dzisiaj wprowadź ten polifenol do swojej diety. Twoje zdrowie Ci za to podziękuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz