CiekawostkiZawał serca – mnie nie dotyczy!

Zawał serca w dalszym ciągu zajmuje w rankingu chorób pierwsze miejsce i choć jest mniej przypadków śmiertelnych, nie jest to powód do dumy. Mówi się, że główną przyczyną zawału serca jest miażdżyca i wysoki poziom cholesterolu. I tu musimy postawić pytanie – dlaczego wobec tego nie dostajemy zawałów nosa, czy stopy, tylko niebezpieczeństwo dotyka naczyń wieńcowych serca?

Zawał serca jego przebieg oraz przyczyny

Zawał serca skutkuje zamknięciem arterii wieńcowej, zakłóceniem w ukrwieniu mięśnia i obumarcie komórek mięśnia sercowego danego regionu, dotkniętego zawałem. Niedobory tlenu są powodem, iż komórki przechodzą na beztlenowe przemiany glukozy. W konsekwencji prowadzi do nadmiernej produkcji np. kwasu mlekowego, co dodatkowo uszkadza komórki mięśnia sercowego. Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia zawału są: dieta, stres, nadwaga, nadciśnienie, używki, jak również brak ruchu fizycznego.

Choroba wieńcowa może powodować zawał serca

Choroba wieńcowa serca odnosi się do stanu, w którym wewnątrz tętnic wieńcowych powstają blaszki miażdżycowe. Proces ten może prowadzić do zawału serca. Jeśli złogi te rozwiną się wewnątrz tętnic mózgowych (lub układu naczyniowo-mózgowego), mogą ostatecznie prowadzić do udarów.

Rola kolagenu

Serce należy do organów o największym nakładzie pracy mechanicznej, dlatego potrzebuje najwięcej „paliwa” i mikroskładników odżywczych. A nasze naczynia krwionośne zbudowane są na strukturze kolagenowej i jej optymalna funkcja jest szczególnie ważna dla zachowania integralności bariery śródbłonka w ścianach naczyń krwionośnych oraz dla optymalnego funkcjonowania układu krążenia.

Włókna kolagenowe pełnią podobną funkcję stabilizującą jak stalowe dźwigary w wieżowcu. Im zdrowszy jest kolagen strukturalny, tym większa odporność organizmu na choroby. Jednak w miarę upływu czasu kolagen jest wytwarzany w mniejszym stopniu, podczas gdy szybkość jego degradacji wzrasta. Dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek staje się wspieranie organizmu w skutecznej syntezie kolagenu.

Niedobór kolagenu

Kolagen, a bardziej ogólnie tkanka łączna, nadaje stabilność w całym organizmie. Niedobór kolagenu może mieć wpływ na wiele części ciała, w tym na kości, układ nerwowy, serce, płuca.

Niedobór witaminy C a miażdżyca

Dr M. Rath odkrył, że miażdżyca jest wynikiem procesu regulacyjnego, który kompensuje system naczyń krwionośnych poważnie zagrożony przez niedobór mikroelementów, w szczególności witaminy C.

Osłabienie ścian tętnic na skutek niedoboru witaminy C

Witamina C odgrywa istotną rolę w syntezie kolagenu. W konsekwencji niedobór witaminy C negatywnie wpływa na produkcję i funkcję kolagenu, co prowadzi do osłabienia ścian tętnic i w ostateczności do szkorbutu (przy całkowitym niedoborze witaminy C) .

Suplementacja wpływa na zdrowie serca

Dla serca i układu krążenia są niebezpieczne diety beztłuszczowe, niedobory witamin i innych mikroelementów. Regularna suplementacja określonymi dawkami witamin, minerałów, aminokwasów, pierwiastków śladowych, związków roślinnych pozytywnie wpływa na zdrowie serca i układu krążenia. Są one w stanie powstrzymać, czy nawet odwrócić odkładanie blaszki miażdżycowej. Więcej na ten temat: http://www.dlaczego-zwierzeta-nie-dostaja-zawalow-serca.org/miazdzyca/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz